Včelí matky zasíláme i na Slovensko!

Mýty a fakta Buckfast/Kraňka

Článek ve Včelařství mě nedávno donutil k zamyšlení, zda bych se měl smát, nebo spíše zoufat. Pokud se na obsah podíváme s odstupem, snad jediným pravdivým tvrzením v textu je popis zbarvení včel. Jsem přesvědčen, že autor má dostatečné znalosti o tématu a dobře ví, že Buckfastská včela se skládá z několika linií. Z vlastní zkušenosti s ověřenou linií mohu potvrdit, že mé včely během zimy neplodují a vykazují delší plodovou pauzu ve srovnání s některými kraňskými liniemi. Na jaře však dosahují rychlého a dynamického rozvoje, takže jsou na první snůšku připraveny v plné síle. Není pravda, že by byly tak slabé, abych musel obracet rámky, aby plnily obě jejich části, jak bylo zmíněno v článku.

Některé názory, které slýchám, mi přijdou podobné tvrzení, že bílá je černá. Často mi připadá, že jediným cílem některých chovatelů je získání dotací na každou matku. Přál bych si, aby se při hodnocení práce včelařů kladl důraz na důležité vlastnosti včel, jako je jejich schopnost zvládat roztoče, vitalita a celková prosperita, místo pouhého posuzování jejich zbarvení. Zima i předjaří byly pro včely náročné a dále prověřují jejich odolnost.

Pro ilustraci uvádím průměrné teploty z blízkého města, kde je oproti naší lokalitě teplota asi o jeden stupeň vyšší: leden -1,7 °C, únor -1,1 °C a výrazně podprůměrný březen s průměrnou teplotou +0,9 °C. V důsledku těchto podmínek se včely v březnu téměř zastavily v rozvoji. Podobné zprávy jsem obdržel od včelařů z různých oblastí, jako je Šumava, Krkonoše či jižní Morava, a to bez ohledu na to, zda měli včely v nezateplených nebo polystyrenových úlech.

Podle předpovědi má v Beskydech během několika příštích dnů napadnout až 50 cm sněhu. Ačkoliv to na tuto dobu nepůsobí běžně, věřím, že včely to zvládnou. Všem, kteří mají k této včele výhrady, přeji úspěšnou včelařskou sezónu. A na závěr přikládám několik fotografií z nedávných prohlídek – kdo ví, kdy se k nim znovu dostanu! 😊

Duben 2021